Днес сме свидетели на нещо, което едва ли някой от нас е очаквал. Военни действия между два братски и по дух и по вяра народа. Но много малко от нас си дават сметка, че можеби не само военното противопоставяне е целта на този конфликт. Има явно нещо което се оказва значително по-силно от оръжията и това е вярата. Явно една от целите на Руско-Украйнския конфликт е православието и разкъсването на неговото единство. Православието, което отдавна е осъзнато на запад, че е спойващата амалгама между народите приели християнската православна вяра. Преди обаче да се спрем на основното, случващо се днес у нас и около нас, нека си припомним и Схизмата и Разкола и всички трудности пред българското православие в нелекия му път за утвърждаване, непосредствено след освобождаването ни от турско владение и по времето на демокрацията.

КОНФЛИКТЪТ РУСИЯ - УКРАЙНА, ЗАЩО?

Понеделник, 17 Октомври 2022 12:07

Случващото се днес в света ни кара сериозно да се замислим за причините, движещите сили и целите на тези процеси. Провокиран съм и от възможностите на интернет и информационният потенциал, които той предоставя.

Концептуално неграмотната върхушка на една държава всъщност е само управленческа периферия на цялостната система на управление на Планетата Земя. На основата на дозиране на знанията е изградена глобална пирамида, в която всеки  според нивото на своето разбиране работи за себе си, а когато не разбира, работи за този, който разбира повече. За такова състояние на управлението на обществото говори и Пушкин в прав текст и некодирана форма:

"Народи кротки, в мир пасете!
Честта не ще ви сепне с вик.
Не искат свобода овцете,
А да ги водят със камшик.
И мъкнат те през вековете
Окичен с хлопки оглавник."

Кризата с вируса COVID-19 вече отшумява. Колко бе мащабна, пандемия ли бе или симптомите и бяха като на обикновен грип, може би вече е и безсмислено да се разсъждава и дискутира.

Остава без отговор обаче въпросът:

Естествен резултат ли бе тя от човешката дейност или бе изкуствено предизвикана? Никой не отговори на този въпрос, както и никой не отговаря на въпроса можеше ли да бъде избегната войната в Украйна.

За хората които са се занимавали с теория на управлението и следят изследванията и практиките в тази насока, „управлението на кризи” и „управлението чрез кризи” са съществени области в реалната практика на високите нива на управление.

Забранената статия на доц. Атанас Семов, която изплаши статуквото: Как и защо Западът ни обезбългарява?

Явно неудобните истини у нас не се изричат и никой не иска да говори за това, че децата ни все по-малко учат как да бъдат патриоти и да помнят заветите на предците си. Ние обаче не робуваме на цензурата и не се притесняваме да публикуваме истини, дори да са неудобни за властта.

Министърът на образованието бил уволнен заради „лоша комуникация”! Как ли трябваше да изглежда добрата комуникация за факта, че от учебната програма отпада „Балканджи Йово”? Това най-ярко, най-знаково за трагичната същност на турското робство произведение! То отпада, но вече се изучава ромската песен „Джалем, джалем”. И междувременно по митинги песента за Райна Княгиня се пее на турски и с друг текст…

Превод от арабски
Проф. Карим Наама
 
Китай уверено се опитва да отваря вратата на "приятелските отношения" с Афганистан. Преговори за проучване и използвоне на полезни изкопаеми, дискутиране на ангажименти на Афганистан при поддържането сигурността на Китай, въпросът с близо 80-те километровата граница между Афганистан и китайския автономен район Синдзян Уйгур. Ще бъдът ли удовлетворени очакванията на Китай от управлението на талибаните в Афганистан?
 
На втория ден след обявяването от страна на талибаните за поемането на контрола над властта в Афганистан и влизането им в президентския дворец в Кабул, Китай веднага обяви готовността си да установи „приятелски отношения“ с движението, което предизвика смесени реакции, относно отношенията на Пекин с талибаните.
 
Хасан Карар, професор в Университета по административни науки в Лахор, Пакистан, заяви, че отношенията на Китай с Афганистан от 11 септември 2001 г. са прагматични и далновидни.
Шон Робъртс, професор в Училището по международни отношения към университета Джордж Вашингтон в Елиът, заяви, че Китайското е едно от малкото правителства, които са се обърнали към талибаните в края на 90 -те години. Робъртс каза пред „Гласът на Америка“, че Китай „започна този процес около 1998 г. и призова пакистанското правителство, близък съюзник на Китай, да направи същото. През 1999 г. китайското външно министерство изпрати делегация в Афганистан, за да се срещне с висши афганистански служители. 2000 г. китайският посланик в Пакистан се срещна с тогавашния лидер на талибаните Мула Омар.
 
На тези срещи, отбеляза Робъртс, двете страни създадоха възможности да помогнат на правителството на талибаните в Афганистан чрез телекомуникации и откриха въздушен маршрут между Кабул и Урумчи, столицата на китайския автономен район Синдзян Уйгур населен предимно с мюсюлмани, където Китай граничи с афганистанския коридор Вахан.
 
Той добави: „Китайската държава поиска от талибаните да направят всичко по силите си, за да гарантират, че в Афганистан няма групи уйгури, които биха могли да застрашат Китай“. Той каза, че талибаните до известна степен са гарантирали, че малката група уйгури, които Китай обвинява в образуването на "терористична организация", наречена "Източнотуркистанско ислямско движение", ще бъдат замразени и забранени в Афганистан.
 
Администрацията на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп премахна „Движението за Източен Туркистан“ от списъка на терористичните организации, като заяви, че движението вече не съществува реално и че името му е използвано като оправдание за потискане на уйгурското малцинство.
 
Хасан Карар, професор в Университета по административни науки в Лахор, Пакистан, заяви, че отношенията на Китай с Афганистан след 11 септември 2001 г. са прагматични и далновидни.
"След 11 септември Китай предостави мълчаливата си подкрепа на атаката, ръководена от САЩ, за да свали талибаните, като същевременно подчерта, че такова отмъщение трябва да бъде в съответствие с Хартата на ООН, в която Съветът за сигурност трябва да играе водеща роля", каза той.
 
Но Рафаело Пантучи, старши сътрудник в Школата за международни изследвания S. Rajaratnam в Сингапур, подчерта, че китайските антиталибани са се променили, когато китайска държавна компания спечели договор за 2,83 милиарда долара за експлоатация на медна мина в Мас Айнак, на около 40 километра южно от Източен Кабул през 2007 г. Тогава, според Пантучи, Пекин стана по-отворен за справяне с талибаните като фракция на страната на афганистанското правителство. Китай продължи да се ангажира с двете страни, очаквайки да види кой ще спечели и ще контролира страната в крайна сметка. "
На 28 юли, когато китайският външен министър Уан Йи се срещна със заместник -лидера на движението, мула Абдул Гани Барадар, в Тиендзин, Ван отбеляза, че талибаните са важна военна и политическа сила в Афганистан, според китайското външно министерство. Уан също подчерта, че талибаните ще се отделят напълно от всички „терористични организации“, включително Туркестанското движение, и ще се борят с тях решително и ефективно, за да премахнат препятствията. Според доклада на китайското външно министерство, по време на срещата, Барадар заяви, че талибаните никога няма да позволят на сила да използва афганистанска земя, за да предприеме действия, вредни за Китай.
 
Мушахид Хусейн Сайед, председател на Комитета за отбранително производство на пакистанския Сенат, заяви, че що се отнася до Афганистан, Китай има два важни въпроса както за Китай, така и за Пакистан.
Първо, Сайед ясно каза: Афганистански територии не трябва да се използват срещу Китай. Второ, когато талибаните поемат официално властта в Кабул, Афганистан би трябвало да стане част от китайската инициатива „ Пояс и път“.
 
Според Моника Чансурия, старши сътрудник в Японския институт за международни отношения в Токио, Пекин ще се стреми, съвсем ясно, да получи компромис от талибаните във връзка с гаранциите по  отношение на Синдзян, така че Афганистан да не подкрепя уйгурските мюсюлмани. В същото време Китай ще търси неограничен достъп до богатото минерално богатство на Афганистан, което е от географско значение за Инициативата „Пояс и път“.
 

 

 
Last modified on Понеделник, 23 Август 2021 12:21

Проф. д.ик.н., д.п.н. Карим Наама

Успех на диалога между религиите и плурализма!
 
Посещението на Папата в Ирак завърши с успех, мирно и сигурно и последните му думи преди отпътуването му бяха „Винаги ще помня Ирак“.

Това посещение е знаково и с голямо значение за преразглеждане на международните отношения, които се нуждаят от промяна. Такава промяна може да бъде осъществена с участието на световни лидери духовници като Папа Франциск, Ал Саийд Али Ал систани и др.

Тези лидери имат за цел нормализация на отношенията между държавите, решаване на конфликти, социалната справедливост, защита на правата на човека и други хуманитарни цели свързани с живота на хората и мирното съжителство между хората без оглед на религия, етнос или раса.

Историческото посещение на Папа Франциск в Ирак беше добро и градивно и носи посланието за връщането на сигурността в Месопотамия. Посещението постави предизвикателство за сигурността и дипломацията пред Багдад. Чрез него Папата изрази подкрепа на християните в Ирак, една от най-старите християнски групи в света. Също такава подкрепа беше изразена по категоричен начин и от Аяат аллах Саийд Али Ал систани.

За срещата си с Аяат Аллах Саийд Али Ал систани Папата заяви по време на пресконференция в самолета при заминаването си от Ирак, че е срещнал мъдър човек и каза още: „Това представлява универсално послание, което според мен беше мой дълг да направя. Това бе поклонение на вяра и покаяние и среща с велик, мъдър и благочестив духовник, и това беше очевидно само чрез неговото изслушване“.

От друга страна според американския президент "Байдън", посещението на Папата на исторически места в Ирак, включително родното място на пророка Ибрахим-Аврам, срещата на шиитския духовник Али ал Систани в Наджаф и извършването на молитва в Мосул са символ на надежда за целия света.

Голямо значение за това посещение има изразената подкрепата за него от Великият имам д-р Ахмед Ал-Тайб, шейх на Ал-Азхар в АР Египет, ръководител на Съвета на мюсюлманските старейшини, който приветства посещението на Негово Светейшество, Папа Франциск в Ирак, описвайки го като историческо и смело.

Негово Високопреосвещенство заяви в социалната мрежа „Twitter“: „Историческото и смело посещение на моя брат Папа Франциск в скъпия Ирак носи послание за мир, солидарност и подкрепа за целия иракски народ.

Това пътуване идва две години след съвместното посещение на Великия имам, д-р Ахмед Ал-Тайб, шейх на Ал-Азхар и Негово Светейшество папа Франциск в ОАЕ, по време на което те подписаха Документа за човешкото братство на 4 февруари 2019 г .; Последва съвместно сътрудничество между двете религиозни институции по много хуманитарни въпроси и създаването на Върховния комитет за човешко братство.

Освен това, важно е да се отбележи, че Световният съвет за толерантност и мир похвали декларацията на иракския премиер Мустафа Ал-Каземи, който обяви 6 март като Национален ден за толерантност и съжителство в Ирак, по повод историческата среща, събрала Папа Франциск, и иракският духовник и лидер Аятоала Саийд Али ал Систани, в град Наджаф.

Ахмед бин Мохамад Ал-Джаруан, председател на Международния съвет за толерантност и мир, заяви в изявление по този повод: "Такива тенденции са в съответствие с целите на Световния съвет за толерантност и мир и неговите основни принципи, призоваващи за толерантност и постигане на мирно съжителство между религии и етнически групи, подчертавайки значението на постигането и укрепването на стабилността и мира в Ирак и отхвърляйки сектантството, бичът на тероризма и конфликтите, довели до смърт, разрушения и преследване."


Ал Джаруан потвърди, че Съветът силно подкрепя това историческо събитие, което представлява истинско въплъщение на любов, благородство, солидарност, единство и консолидиране на ценностите на съжителството между всички иракски фракции и групи, а също така представлява силно послание, призоваващо за подкрепа за стабилността на Ирак и възстановяването на тази страна, пострадала от бича на войната и сектантството.

В заключение, посещението на папата беше празник на историята на плурализма в Ирак, наследство, което той се надяваше да продължи. "Религиозното, културното и етническото многообразие, което е отличителен белег на иракското общество от хилядолетия, е ценен ресурс, от който да се черпи, а не пречка, която трябва да бъде премахната", каза Главата на Римокатолическата Църква Папа Франциск по време на реч в президентския дворец на Ирак.

Това посещение доказва, че диалогът между религиите и културите е възможен и не се нуждае от задграничен паспорт и виза, когато имаме човешки ресурси с интелект с качествено лидерство и разбиране на другостта.

"Надеждата е по-силна от смъртта, а мирът е по-силен от войната! Пътят до пълно възстановяване може все още да е дълъг, но ви моля, не се отчайвайте!" Това заяви Главата на Римокатолическата Църква Папа Франциск преди отпътуването си от Ирак.

 

В много кратък период от време два от мастодонтите на международните СМИ, германският "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" и английският "Файненшъл Таймс" публикуваха материали, отнасящи се за

ПЛАТОН МИ Е ПРИЯТЕЛ /ВИКТОР ЛИЛОВ МИ Е КОЛЕГА/, НО ИСТИНАТА МИ Е ПО-СКЪПА...

КОПИРАНО ОТ ФЕЙСБУК...

https://web.facebook.com/permalink.php?story_fbid=663159107585506&id=100016742685916

Виктор Лилов

Вчера в 5:09 ч. ·

За Вас Преслав.
Предвид многото опити да се даде отговор на сагата с националния превозвач-Балкан”, и за информация на обществеността ви предоставям следния пост.

 Какво ще промени рецесията към която устремно се движим?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mttbgcom/public_html/biacg.com/templates/ot_dulcet/html/com_k2/templates/default/category.php on line 283

В случай, че имате мнения, предложения и идеи по темите

*

Можем заедно да обсъдим вашите виждания и да включим тезата ви в обсъждания материал.

 

Мнения...

Изпратете ни е-мейл на: biacg@biacg.com 

Предложения...

Изпратете ни е-мейл на: biacg@biacg.com

 

Идеи...

Изпратете ни е-мейл на biacg@biacg.com